Tábor Blata má dlouholetou tradici. V Českém ráji s námi děti tráví začátek prázdnin už více než 20 let. Každý rok je pro ně připravený program, ve kterém se opakují oblíbené aktivity z předchozích let, ale zároveň je vždy obohacen o novinky.

Děti jsou rozděleny do osmi oddílů podle věku a vedou je dva výchovní pracovníci - vedoucí a praktikant.

Dále jsou děti rozděleny do skupin na celotáborovou hru, která je hlavní náplní programu. Každá tato skupinka se skládá z dětí všech věkových kategorií a na začátku tábora si vyrobí svojí vlajku a vymyslí pokřik. Celotáborová hra má každý rok nové téma a ovlivní tak atmosféru celého pobytu na Blatech.

Obrazek

V rámci této hry na děti čekají sportovní soutěže a nejrůznější hádanky, rébusy, šifry a někdy také práce s mapou nebo buzolou. Všichni tak mohou ukázat své sportovní nadání, zručnost, obratnost, vědomosti, intelekt a také to, jak dokážou spolupracovat v rámci týmu. Celotáborová hra je každý rok doplněná o tzv. kanadsko-finskou stezku, kde naopak soutěží každý sám za sebe. Tato stezka je založena především na sportovních úkolech a jejích vrcholem je velice oblíbená lanovka. Svou odvahu si mohou děti otestovat při noční etapě, která rovněž sklízí velký úspěch a nesmí v žádném ročníku chybět.

Obrazek

Další významnou součástí našeho programu jsou kroužky. Jejich nabídka se každým rokem obměňuje. Vždy je připravena pestrá škála kroužků tak, aby si každý našel to, co ho baví anebo se přiučil něčemu novému. Mezi oblíbené kroužky patří například: míčové hry, kutilové či vaření. Kroužek si každý zvolí na začátku tábora, ale není vyloučeno, že si v průběhu tábora nevyzkouší i kroužek jiný.

Obrazek

Pro děti je také připraven doprovodný program v podobě zábavných vědomostních nebo talentových soutěží, které jsou inspirovány soutěžemi známými z televize – (Máme rádi Česko, Partička, Riskuj, Chcete být milionářem? apod.). Kromě toho se mohou každý rok děti zúčastnit vícekolové soutěže zakončené velkým finálovým večerem (například: SuperStar, Blata mají talent nebo Tvoje tvář má známý hlas).

Obrazek

Během všech těchto soutěží ať už v rámci celotáborové hry nebo mimo ni, mohou děti získávat tzv. „Blaťáky“. Jedná se o táborovou měnu, která je velmi žádaná, protože na samotném konci tábora je možné tyto bankovky utratit v táborovém supermarketu, který je plný odměn. Jeho široký sortiment zahrnuje vše od sladkostí, přes sportovní náčiní, hračky nebo různé suvenýry. Blaťáky ale nejsou odměnou pouze za úspěch v soutěži, ale také za vzorné plnění služby nebo noční hlídky.

Obrazek

Určitý obnos je také možné získat na Olympiádě, která probíhá vždy v druhé polovině tábora, kdy přiběhne poslední běžec štafety s pochodní a zažehne olympijský oheň. Následně bohyně vyvěsí olympijskou vlajku a sportovci se mohou nachystat na startovní čáry. Kdyby i přes všechny tyto možnosti někdo z táborníků nezískal uspokojující obnos Blaťáků, jeho záchranou je pouť. Čas poutě nastává vždy bezprostředně před supermarketem a je to poslední příležitost, kde mohou děti znásobit své Blaťáky na několika stanovištích, kde se utkají s vedoucími v různých hrách a soutěžích.

Nedílnou součástí táborového programu jsou výlety po okolí. Prachovské skály opravdu mají co nabídnout, proto pravidelně vyrážíme přímo do skalního města, které se nachází asi půl hodiny chůze od táborové základny. Dalšími oblíbenými výlety jsou například hradní zřícenina Trosky, která je dominantou Prachovských skal, Jinolické rybníky, hrad Kost a mnoho další zajímavých míst. Ti, co s námi jezdí pravidelně, si určitě neumí Tábor Blata představit bez celodenního výletu vlakem do města Jičín, které je neodmyslitelně spjaté s Rumcajsem, Mankou a Cipískem.

Dalším místem, které často navštěvujeme, je rekreační středisko Pařez. To se nachází jen několik minut chůze od tábora a je vybaveno dvěma bazény, které využíváme při pěkném počasí. V těsné blízkostí leží i stejnojmenný rybník, kde se mohou osvěžit starší děti. V areálu je také hřiště na beach volejbal a velké fotbalové hřiště, kde každoročně probíhá fotbalové utkání dětí proti vedoucím.

Neodmyslitelnou kapitolou našeho tábora je Rádio Blata, u jehož mikrofonu se každé ráno objeví někdo z vedoucích či praktikantů a ohlásí tak budíček. Moderátoři pak svým slovem a samozřejmě hudbou doprovázejí ranní rozcvičku a čas určený pro hygienu. Tuto tradici na táboře zavedl skvělý moderátor Tomáš Zástěra, kterého v současnosti můžete zaslechnout z éteru Evropy 2. Rádio doprovází také další akce – například Olympiádu nebo Pouť. V neposlední řadě je jeho úkolem zajištění diskoték.

Program každým rokem vylepšujeme, obohacujeme a přizpůsobujeme aktuálnímu dění a rozmarům počasí. Snažíme se, aby obsahoval tradiční prvky, které jsou dětmi oblíbené a vždy se na ně těší, ale zároveň se snažíme vyhnout jednotvárnosti a stereotypu.

Každý rok se tábora zúčastní přes 80 dětí, pro které je tábor úžasným zážitkem a zpestřením prázdnin a to především zásluhou zkušených výchovných a hospodářských pracovníků. Pro celý náš tým je největší odměnou to, že děti odjíždějí z tábora spokojené a začátek prázdnin si neumí představit jinde, než na Blatech.


Copyright © 2010 Lukáš Jeníček, Optimalizováno pro prohlížeče Internet Explorer 6.0 a vyšší a Mozilla 3.0 a vyšší